Pátek, 29 března, 2024

Překonali jste COVID? Tipy, jak se správně vrátit ke cvičení

- Komerční sdělení -aktuality

Patříte ke šťastlivcům, kteří mají onemocnění úspěšně zdolané a chcete se vrátit k normálnímu životu? Opatrně. Hlavně pokud jde o návrat ke cvičení. Pokud jste před COVID-19 běhali, chodili do fitka a dávali si těžké tréninky, po překonání onemocnění nebudete moci začít hned tam, kde jste skončili.

Se cvičením po COVID-19 nikdy nezačínejte tam, kde jste skončili.
Jen pomalu

Možná vás už během karantény jdou sežrat roupy, ale pravda je taková, že obnovení fyzické aktivity po onemocnění COVID-19 vyžaduje delší dobu. „Hlavně u lidí, kteří mají delší průběh onemocnění hrozí i přidružené nemoci. Zatížit tělo sportem může vyvolat problémy a další oslabení imunity,“ říká Michael Fredericson, profesor medicíny a rehabilitace na Stanfordské klinice v Palo Alto, Kalifornie. „Nejlepší radou je být velmi opatrný,“ dodal. Na druhé straně je návrat ke cvičení a obnově sil, jakož i posílení imunity nutný.

Poslouchejte své tělo

Seznam základních doporučení byl zveřejněn v srpnu 2020 v časopise HSS Journal, ale autoři poznamenávají, že každý pacient s COVID-19 je jedinečný a může existovat široká odchylka v tom, jak každý člověk snáší virus. Rovněž každá osoba se zotavuje z onemocnění COVID-19 vlastní rychlostí a v současnosti neexistuje algoritmus k určení toho, jak a kdy by se měl jednotlivec vrátit ke cvičení. Jedinou možností je dobře poslouchat své tělo a nepřesahovat své hranice.

Počkejte do posledního příznaku

„Neexistuje jasná, jednotná odpověď pro lidi, kteří se zotavují z COVID-19, jak a kdy začít se cvičením“ říká James Borchers, lékař sportovní medicíny na Ohio State University Wexner Medical Center v Columbusu. Ale zároveň tvrdí, že cvičení by se nemělo obnovit, má-li člověk přetrvávající horečku, dušnost v klidu, kašel, bolest na hrudi nebo bušení srdce. Doporučuje se, aby lidé počkali 7 až 10 dní bez příznaků, než přistoupí k obnově cvičení.

Tipy, které vám zlepší zdraví do jedné minuty
Můžete všechno, ale pouze na polovinu

Po COVID-19 nikdy nezačínejte tam, kde jste skončili. První týden snížíte svou aktivitu o 50 procent z toho, co jste dělali předtím. Pokud to půjde dobře, další týden, přidáte 20%. Na další opět 20% a po měsíci se můžete vrátit přibližně ke stejné zátěži jako před onemocněním. Ale to jen v případě, že to tělo zvládá bez problémů. Neustále se sledujte, protože podle Fredericsona některé případy COVID-19 vytvářejí intenzivní zánět v celém těle a část tohoto zánětu může ovlivnit srdeční sval. Velké zatížení můžete vytvořit arytmii nebo může někdy vést dokonce k infarktu.

Sledujte si tepy

Ideální je začít chůzí a srdce pomalu aklimatizovat na zátěž. To znamená držet si tepovou frekvenci někde na úrovni rychlejší chůze. Klidně i celý týden. Potom pomalu přidávejte i na zátěži a vyšších tepech, ale postupně. Nemáte kam spěchat. Pomalou cestou se po COVID-19 ke ztracené kondici vrátíte mnohem rychleji, než byste se měli přetížit a způsobit si komplikace.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek