Sobota, 6 dubna, 2024

Tipy, triky a nápady: Zdravé tuky v cestě

- Komerční sdělení -aktuality

Obohatit těsto na koláče zdravými tuky nikdy nemůže být na škodu. Ty se nacházejí zejména v různých typech ořechů.

Stačí dát místo pěti dílů mouky jen čtyři, a pátý nahradit mletými mandlemi, vlašskými, lískovými či kešu ořechy. Tato kombinace je vhodná zejména při třených cestách nebo mafinech. Mleté ořechy, a je jedno jaký druh, dělají těsto aromatičtějším a šťavnatějším.

Kolik vydrží otevřené víno

Když otevřete doma láhev vína a nevypijete ho, je třeba ho přelít do menší láhve. Ideální přes trychtýř, který sahá co nejblíže ke dnu láhve. Tak zabráníte, aby víno oxidovalo. Čím více vzduchu je v láhvi, tím rychleji se víno znehodnotí. Proto je důležité láhev dobře uzavřít. Velmi kvalitní bílá vína si udrží dobrou kvalitu po otevření (při správném skladování) i několik týdnů. Vína nižší kvality 2–3 dny. Totéž platí io červených vínech k běžnému pití. Mladá červená vína s vyšším obsahem kyselinek vydrží o něco déle.

Kostky ledu trochu jinak

Kostky ledu ve sklenici nemusí sloužit jen k tomu, aby nápoj ochladily, ale mohou mít i dekorativní funkci. Stačí, když přidáte do vody, kterou jdete zmrazit, bobulové ovoce – maliny, rybíz, borůvky. Velice pěkně vypadají v kostkách ledu i lístky máty. Také kostky ze zmražených ovocných šťáv, ty ale po rozmrazení mění chuť nápoje.

Vyšlehat správně šlehačku není žádné umění (kromě případů, kdy se prostě nevyšlehá, co se také stává). I zde však existuje několik triků, jak to udělat ještě lépe. Aby se šlehačka vyšlehala rychleji a byla tužší, doporučuje se, aby byla dobře vychlazená. Ale nejen to. Vychlazená by měla být i nádoba a smetáčky, kterými ji šleháte. Proto se doporučuje dát je před použitím do chladničky nebo ještě lépe do mrazničky. Ke šlehání je optimální vyšší a užší kovová nebo hliníková nádoba, protože kov drží lépe chlad.

Trojobal bez vajec

Vejce v trojobalu nejsou nezbytná, dají se v případě potřeby nahradit. Jednou z možností je použít místo nich posolený jogurt nebo zakysanou smetanu, resp. smíchat jedno nebo druhé s mlékem. Postupuje se tak jako u klasického trojobalu – nejprve se potravina obalí v hladké mouce, poté v mléčné směsi a nakonec ve strouhance. Tu lze smíchat s malým množstvím parmazánu. Pokud trojobal dobře nedrží, je třeba obalování v krátkém časovém odstupu provést ještě jednou. Druhá možnost je použít namísto vajec směs z mouky, vody a soli. Z ní udělat kašičku, potravinu obalit v mouce, moučné kaši a poté ve strouhance. A do třetice: ani vejce, ani jogurt, ani moučná kašička, ale směs hořčice a oleje, kterou dobře utřeme. Opět obalit v mouce, hořčičné směsi a strouhance. Tato směs dá obalenému masu i chuť navíc.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek